Nagroda im. Roberta J. Glushko za najlepszą pracę licencjacką i magisterską w zakresie kognitywistyki

Rada dydaktyczna kognitywistyki i Cognitive Science przyznaje od roku akademickiego 2024/25 nagrodę za najlepszą pracę dyplomową w zakresie kognitywistyki. Nagroda została ufundowana przez prof. Roberta J. Glushkę, profesora na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Dr Glushko posiada tytuł doktora psychologii poznawczej UC San Diego, tytuł magistra inżynierii oprogramowania Wang Institute oraz tytuł licencjata psychologii eksperymentalnej Uniwersytetu Stanforda. Wraz z żoną Pamelą Samuelson, profesorką prawa na UC Berkeley, Glushko stworzył i finansuje nagrody Rumelharta, Elmana i Glushki, przyznawane corocznie przez Cognitive Science Society. Fundują oni również coroczne nagrody za prace dyplomowe w zakresie kognitywistyki na ponad dwudziestu pięciu uniwersytetach.

Wnioski o nagrodę można przesyłać do 15 października na adres rada.kognitywistyki@psych.uw.edu.pl. Wnioski powinny zawierać krótkie uzasadnienie określające zwięźle, na czym polega merytoryczna wartość zgłoszonej do Nagrody pracy. Praca powinna stanowić załącznik do wniosku. 

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem.

Jury Nagrody Roberta J. Glushko za najlepsza pracę licencjacką i magisterską w zakresie kognitywistyki, którego członkami byli dr Małgorzata Szupica-Pyrzanowska, dr hab. Jacek Rogala i dr Natalia Karczewska postanowiło przyznać nagrody:

Panu Wojciechowi Stempniakowi za najlepszą pracę licencjacką w zakresie kognitywistyki (praca pod tytułem: „Struktura zależnościowa koordynacji – analiza korpusów Universal Dependencies” napisana pod kierunkiem prof. dra hab. Adama Przepiórkowskiego)

Uzasadnienie:

Elementem innowacyjnym było zbadanie konstrukcji współrzędnie złożonych  przy użyciu schematu adnotacji SUD i rozszerzenie analizy na języki zróżnicowane typologicznie (inicjalne, finalne, mieszane). Dojrzałość badawcza Autora przejawia się w rozumieniu potrzeby badań replikacyjnych, a tym samym zbadaniu możliwości uogólnienia wyników, oraz w dbałości o jakość danych. Pomimo stosowania żargonu terminologicznego, formalną stronę pracy cechuje staranny styl, język akademicki, bogate słownictwo oraz duża sprawność gramatyczna. Treść pracy przekazana jest w sposób przyjazny czytelnikowi, co świadczy nie tylko o pełnym zrozumieniu tego tematu przez Autora, ale również o umiejętnym przekazywaniu zdobytej wiedzy. 

oraz

Panu Sebastianowi Kamińskiemu za najlepszą pracę magisterską w zakresie kognitywistyki (praca pod tytułem: „Comparison of linguistic characteristics of lies detected by humans and machine models” napisana pod kierunkiem dra Juliana Zubka i dr Justyny Sarzyńskiej-Wawer).

Uzasadnienie:

Niewątpliwym novum, cały czas jeszcze, jest wykorzystanie w badaniu modelu uczenia maszynowego do wykrywania kłamstw. Metodologia pracy imponuje rozmachem: 13 marketów językowych, duża próba (400 uczestników), 1498 przeanalizowanych wypowiedzi. Do atutów pracy zaliczyć należy również sprawną argumentację, kompletne tezy czy uporządkowaną strukturę zarówno w części teoretycznej jak i praktycznej, co umożliwia czytającemu usytuowanie się w pracy.  Wyniki uzyskane w badaniu mogą przysporzyć istotnych korzyści społecznych. 

Laureatom Nagrody oraz ich Promotorom serdecznie gratulujemy!