V Białostockie Forum Kognitywistyczne – KOGNISTOK

Przypominamy o możliwości wzięcia czynnego udziału w sesji studencko-doktoranckiej “KOGNISTOK” organizowanej w ramach V Białostockiego Forum Kognitywistycznego, które odbędzie się w dniach 19-20 maja 2023 w Instytucie Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku oraz online. Zachęcamy wszystkich młodych badaczy związanych z szeroko pojętą kognitywistyką do zaprezentowania wyników swoich badań o dowolnej tematyce. Szczególnie mile widziane będą prezentacje poruszające problem
kreatywności, w tym m.in.:

– jaka jest natura kreatywności?
– jakie czynniki sprzyjają bądź szkodzą procesom twórczym?
– jaka jest rola wyobraźni w procesach twórczych?
– czy maszyny mogą być kreatywne?

Udział w konferencji jest bezpłatny. Zgłoszenia należy przesłać na adres knk@uwb.edu.pl.
Termin przesyłania zgłoszeń został przedłużony do 10 maja 2023.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej: http://knk.uwb.edu.pl/v-bfk-kognistok-2023/ oraz na facebooku: https://www.facebook.com/knk.uwb/

Czytaj więcej

Zderzenia Poznawcze 2022 – zgłoszenia

Studenci kognitywistyki na Uniwersytecie Warszawskim zapraszają do rejestracji na konferencję Zderzenia Poznawcze 2022!
Dla uczestników czynnych otwarta jest do 30 kwietnia 2022, biernych – do 16 czerwca 2022 lub do wyczerpania miejsc. Udział w konferencji jest bezpłatny.
W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt mailowy pod adresem zderzenia.poznawcze@gmail.com lub poprzez wiadomość na Facebooku.

Czytaj więcej

Zaproszenie na II edycję Ogólnopolskiej Konferencji Ogólnokognitywistycznej „Heksagon”

Ciekawi Cię ludzkie poznanie i zastanawiasz się nad granicami umysłu ? Skupiasz się na badaniach językowych lub nęcą cię procesy uwagowe? A może bliższa jest ci sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych? Weź udział w II Ogólnopolskiej Konferencji Ogólnokognitywistycznej „Heksagon” organizowanej przez Koło Kognitywistyki UMCS!

II OKO „Heksagon” odbędzie się 25-27 września 2021. Tegoroczna edycja jest organizowana w formie hybrydowej. Stacjonarnie odbędzie się ona w auli Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, natomiast online będzie można w niej uczestniczyć na platformie Mozilla Hubs. Inicjatywie patronuje czasopismo Avant promujące interdyscyplinarne podejście naukowe.

Wydarzenie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych dziedzinami kognitywistycznego heksagonu (neuronauki, językoznawstwo, psychologia, antropologia, sztuczna inteligencja, filozofia). Zapraszamy zarówno osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z naukowym światem, jak i doświadczonych badaczy.

Możliwe jest zarówno uczestnictwo czynne (wygłoszenie referatu, zaprezentowanie posteru – także w formie nagranego filmiku), jak i uczestnictwo bierne (wysłuchanie innych, możliwość uczestnictwa w dyskusji). Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną liczba uczestników jest ograniczona, obowiązują zapisy przez formularz:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfMXFunQXgd3dxSQTdtO812LdKH4w3CGrGmlAopM6ZaQ98ctQ/viewform
Termin zgłoszeń upływa 15 września (do końca dnia). O wynikach kwalifikacji poinformujemy mailowo 20 września 2021r.

Więcej informacji na stronie internetowej: https://bacon.umcs.lublin.pl/~kognitywistyka/heksagon-2021/ oraz wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1027294504745128.

W razie wątpliwości lub pytań zachęcamy do kontaktu poprzez email: heksagon.kn@gmail.com lub w wiadomości prywatnej na Faceeboku: https://www.facebook.com/KoloKognitywistykiUMCS/ 

Czytaj więcej

Przetwarzanie języka w Interdyscyplinarnym Kole Badań nad Językiem (14.12)

Od pewnego czasu na forum IKBJ przejawiał się pomysł stworzenia specjalnego wątku naszej działalności dla osób zainteresowanych przetwarzaniem języka naturalnego. Już w najbliższy czwartek 14-ego grudnia 2017 roku zbierzemy się na spotkaniu organizacyjnym, by razem zaplanować naszą współpracę w tym zakresie. Co więcej, porozmawiamy z naszym kolegą, Grzegorzem Mika, na temat jego wcześniejszych badań z zakresu analizy danych z Twittera, gdzie już w październiku sprawa cieszyła się sporym zainteresowaniem i może stać się ponownie jednym z tematów prezentacji w ramach IKBJ dla szerszej publiczności.
Zapraszamy zainteresowanych 14-ego grudnia o godzinie 18:00: zbiórka w hallu BUW-u przy wejściu z bramkami. Stamtąd udamy się do salki zbiorowej lub przestrzeni co-workingowej na Wydziale Neofilologii. W zależności od potrzeb i dyspozycji wolnych miejsc.

Czytaj więcej

Psycholingwistyczny Wtorek Naukowy na Wydziale Psychologii

We wtorek, 17 października, o godzinie 15:15 w sali 1 na Wydziale Psychologii w ramach wydziałowego ”Wtorku naukowego” wystąpi mgr Joanna Kołak z Uniwersytetu Manchesterskiego z prezentacją Jak dzieci uczą się odmiany słów w językach fleksyjnych? Międzyjęzykowe badanie polskiego, fińskiego i estońskiego.

Serdecznie zapraszamy!

http://psych.strony.uw.edu.pl/2017/10/16/wtorek-naukowy-17-10-2017/

Czytaj więcej

6 Konferencja Perypatetyczna “Cognitive Systems Modeling”

Drodzy Kognitywiści — z zawodu i z zamiłowania,

w dniach 28 – 29 października 2017 w Kirach odbędzie się 6 Konferencja Perypatetyczna “Cognitive Systems Modeling”. W tym roku mamy konferencję bardziej kameralną, bez gości z zagranicy, będzie więc okazja do bardziej intensywnej i mniej formalnej wymiany doświadczeń i przemyśleń.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych badaniem systemów poznających (od bakterii po społeczeństwa), ich modelowaniem (w dowolnej technice modelowania), a także problemami metodologicznymi związanymi z tymi aktywnościami oraz problemami filozoficzno-etycznymi (np. pytaniami: co robimy, po co to robimy i dlaczego to takie trudne). Można pochwalić się wynikami badań, ale też poskarżyć się i poradzić, jeśli jest pod górkę.

Prosimy o przesyłanie zgłoszeń do 13.10.2017 r. przez formularz na stronie, na której znajdują się także pozostałe informacje dotyczące konferencji:

http://cogsys.strony.psych.uw.edu.pl

Zapraszamy również do dołączenia do wydarzenia na facebooku:

https://web.facebook.com/events/119023575434331/

Jedźcie z nami! Perypatetyczny sposób uprawiania nauki i górskie rozrzedzone powietrze przenoszą nasze mózgi w stan podwyższonej gotowości do myślenia i współmyślenia. Wrócicie dotlenieni, z zapasem energii i pomysłów.

W razie pytań merytorycznych prosimy o kontakt z Joanną Rączaszek-Leonardi
(raczasze@psych.uw.edu.pl, joanna.leonardi@gmail.com).

W razie pytań organizacyjnych prosimy o kontakt z Ewą Machnacz (ewa.machnacz@gmail.com) lub Alicją Radkowską (alicjaradkowska@gmail.com).

Czytaj więcej

Co to jest myślenie obrazami i jakie to ma znaczenia dla filozofii umysłu?

Zarząd Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Filozoficznego serdecznie zaprasza 21 listopada 2016 roku o godzinie 17:15 na wykład: „Co to jest myślenie obrazami i jakie to ma znaczenia dla filozofii umysłu?”
Wykład wygłosi: dr Piotr Kozak (Instytut Filozofii UW)

Spotkanie odbędzie się w Sali nr 4 Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu 3.

Czytaj więcej

Seminarium „Przetwarzanie języka naturalnego”

21 listopada br. (w poniedziałek) o godz. 10:15 w ramach seminarium „Przetwarzanie języka naturalnego” (Instytut Podstaw Informatyki PAN, ul. Jana Kazimierza 5, Warszawa, sala na parterze), zostanie wygłoszony referat:

AUTOR: Norbert Ryciak, Aleksander Wawer (Instytut Podstaw Informatyki PAN)
TYTUŁ: Rekurencyjne obliczanie semantyki fraz na podstawie informacji składniowej z użyciem głębokiego uczenia

Seminarium opisywać będzie wstępne eksperymenty nad rekurencyjnym obliczaniem wydźwięku fraz z wykorzystaniem zależnościowych informacji składniowych i metod głębokiego uczenia maszynowego. Omówione zostaną implementacje sieci neuronowych powstałe w ramach Clarin 2. Prezentowane będą dane i wyniki uzyskane na zdaniach w języku angielskim. Na seminarium omówimy także powstające zasoby w języku polskim.

Czytaj więcej